تاثیرات منفی در بهداشت روانی کودکان در بیماری کرونا

بهداشت روانی کودکان در بیماری کرونا با توجه به میزان بالای استرس وارد شده به آنها به شدت در معرض خطر قرار دارد. بیماری که در حال حاضر در تمام دنیا اپیدمی شده است و دلیل آن شیوع ویروس کرونا می باشد در تمامی جنبه ها زندگی همه را تحت تاثیر خود قرار داده است. در این میان یکی از گروه های آسیب پذیر کودکان می باشند که بایستی به صورت ویژه مورد توجه قرار گیرند.

تاثیرات منفی در بهداشت روانی کودکان در بیماری کرونا

در شرایطی که دغدغه اصلی تمامی خانواده ها حفظ سلامتی اعضای خود و جلوگیری از آلودگی به این ویروس مهلک می باشد ولی بایستی بهداشت روانی کودکان در بیماری کرونا را جدی گرفت. در این روزها که برای در امان ماندن از بیماری خانواده ها در قرنطینه خانگی قرار دارند بایستی شرایطی به وجود آورد که از لحاظ روانی اعضای خانواده به خصوص کودکان آسیب نبینند.

تقریبا تمامی شبکه های داخلی و خارجی به اخبار جدید شیوع کرونا در تمامی کشورهای جهان می پردازند که در این آمار روزانه ده ها بار از مرگ و میر مبتلایان به کرونا صحبت به عمل می آید. این اخبار منفی به شدت در روح و روان کودکان تاثیر منفی می گذارد که در درازمدت در رفتار کودکان تاثیر سو می گذارد.

اولین کاری که بایستی جهت حفظ بهداشت روانی کودکان در بیماری کرونا انجام داد به حداقل رساندن اخبار مربوط به مبتلایان و مرگ و میر افراد در درون خانواده می باشد و به طور کلی بحث در این مورد را با توجه به اینکه کل خانواده در چهار دیواری خانه محصور بوده و از خطرات بیرون در امان می باشند را کنار بگذارند.

همچنین بخوانید: درباره‌ی انرژی منفی و آدم های منفی چه می دانید؟

یکی از نکات دیگر که بهداشت روانی کودکان در بیماری کرونا را به شدت تهدید می کند این مورد است که کودکان از شکل و شمایل کنونی افراد در جامعه به شدت هراسان هستند و مشاهده افراد با ماسک و دستکش برای آنها می تواند ترسناک باشد و روحیه آنها را خراب کند پس به این دلیل تا حد امکان بایستی از حضور کودکان در خیابان ها و اماکن عمومی توسط خانواده ها ممانعت به عمل آید تا با این صحنه های ترسناک از منظر کودکان مواجه نشوند.

تضمین بهداشت روانی کودکان در بیماری کرونا توسط والدین

در این روزهای قرنطینه خانگی والدین بایستی شرایط مثبتی را به وجود آورند تا بهداشت روانی کودکان در بیماری کرونا تضمین شود. با توجه به اینکه این شرایط فقط در چارچوب خانه بایستی عملی شود می توان از بازی ها و سرگرمی های مفرح خانگی همچون تماشای فیلم های شاد و مفرح استفاده نمود.

تاثیرات مثبت در بهداشت روانی کودکان در بیماری کرونا

به غیر از بازی ها و سرگرمی های مفرح حتما باید به این نکته توجه کرد که در صورت دانش آموز بودن فرزند، ساعاتی را در طول روز بایستی به تحصیل آنها اختصاص داد که تدریس آنها می تواند توسط والدین، شبکه آموزش یا وب سایت های آموزش آنلاین صورت پذیرد.

در پایان با توجه به وابستگی احساسی کودکان به بستگان درجه یک خود همچون پدربزرگ و مادربزرگ بایستی به صورت روزانه از طریق تماس های صوتی یا تماس های تصویری با بستگان خود در ارتباط باشند تا در روحیه کودکان تاثیرات مثبت اعمال شود.  

نویسنده: فرشته بابایی کارشناس ارشد روانشناسی

دیدگاهی بنویسید