مشاوره مجازی چیست؟

در حال حاضر نتایج مطالعات بی‏شماری نشان می‏دهد که مشاوره غیر حضوری، هنگامی که با درمان شناختی رفتاری همراه باشد، می‏تواند در انواع مسائل بالینی مؤثر و کمک کننده باشد. مشاوره غیر حضوری به خدمات مشاوره‏ای از طریق اینترنت یا تلفن اشاره دارد و ابزارهای مثل ایمیل، اتاق گفتگو و دوربین وب کم، تماس تصویری و صوتی و دیگر راه‏های ارتباطی را در بر می‏گیرد. این نوع مشاوره با اسامی زیادی از قبیل مشاوره مجازی، مشاوره آنلاین، مشاوره الکترونیکی و مشاوره تلفنی نیز بیان می‏شود.

فواید مشاوره غیر حضوری

دسترسی

مشاوره غیر حضوری برای همه کسانی که مایل به استفاده از آن هستند به راحتی قابل دسترس است. مشاوره مجازی بر موانعی که افراد را از پیدا کردن یا دسترسی به این خدمات باز می‏دارد، غلبه می‏کند. به عنوان مثال، افرادی که در مناطق روستایی یا دور افتاده زندگی می‏کنند که دسترسی به خدمات مشاوره‏ای ندارند می‏توانند از دسترسی به مشاوره غیر حضوری بهره مند شوند.

افرادی که معلول جسمی هستند و یا قادر به ترک خانه خود نیستند نیز می‏توانند به راحتی با کمترین زحمت به چنین خدماتی دسترسی پیدا کنند. کسانی که دارای نقص بینایی و شنوایی هستند نیز می توانند از چنین خدماتی بهره مند شوند. مشاوره مجازی همچنین در ترغیب کودکان و نوجوانان به درمان، مؤثر است زیرا به نظر می‏رسد آن‏ها به استفاده از اینترنت راغب‏تر هستند.

راحتی

مشاوره غیر حضوری راحت است. این روش درمانی می‏تواند دردسر زمان‏بندی و تعیین قرارهای متداول در مشاوره سنتی را از بین ببرد. همچنین فرصتی را برای درمانگر ایجاد می‏کند تا خدمات خود را به مشتریان بیشتری ارائه دهد، زیرا قرار ملاقات‏ها به صورت بالقوه می‏توانند در تمام ۲۴ ساعت شبانه روز  برنامه ریزی شده و منطقه جغرافیایی بزرگتری را نیز پوشش دهد.

برای آن دسته از افرادی که روش درمانی حضوری را نامناسب می دانند و از الگوی سنتی درمان ناراحت می شوند، ممکن است مشاوره آنلاین را مناسب تر بدانند. همچنین انتخاب روش مشاوره مجازی توسط افرادی که از صحبت کردن رو در رو در مورد مشکلات خود  با دیگران ناراحت می‏شوند، یک گزینه عالی می‏باشد. همچنین یک روش مناسب برای بیمارانی است که از بیماری‏های هراس اجتماعی، آگورافوبیا یا اختلالات اضطرابی رنج می‏برند.

 

توان مالی

نتایج نشان داده است که مشاوره غیر حضوری، هم برای درمانگر و هم برای مشتری اقتصادی‏تر است. به خصوص برای آن دسته از درمانگرانی که قادر به اجاره فضای تجاری نیستند و در نتیجه هزینه‏های سربار، رفت و آمد و مالیات دولت را در مقایسه با خدمات مشاوره سنتی کاهش می دهند.

ننگ اجتماعی

مشاوره غیر حضوری همچنین ممکن است در از بین بردن ننگ اجتماعی مرتبط با دریافت درمان موثر باشد. برای کسانی که از  مراجعه به روانشناسان از جهت  ترس برچسب زدن اجتناب می‏کنند، مشاوره آنلاین امکان دسترسی به چنین خدماتی را به صورت خصوصی و بدون مراجعه به مرکز مشاوره فراهم می‏کند. مشاوره می‏تواند توسط مشتری در خانه خود از طریق رایانه تصویری یا حتی بصورت مشاوره تلفنی انجام گیرد. این عمل همچنین باعث می‏شود مشتری بدون اینکه در اتاق انتظار معطل شود، با درمانگر ارتباط برقرار کند و دیگر این ترس را نداشته باشد که ممکن است کسی او را بشناسد یا یک آشنا او را ببیند. به همین دلیل ، مشاوره آنلاین بطور واضح به مشتری درجه‏ای از ناشناس بودن را ارائه می‏‏دهد که ممکن است برچسب زدن و ننگ اجتماعی این کار را کاهش دهد.

ناشناس بودن

فقدان تماس چهره به چهره همچنین باعث می‏شود که مشتری بدون دغدغه تعصب نژاد، جنسیت، سن، اندازه یا ظاهر بدنی ارتباط صریح‏تری برقرار کند. تماس‏های اینترنتی می‏تواند برای اشخاص کاملا به شکل ناشناس باشد. و حتی می‏تواند از ارائه تصویر خود امتناع ورزد و به صورت کاملا ناشناس انجام شود.

راه‏های مختلف برای برقراری ارتباط

در اغلب موارد ارتباط از طریق فضای مجازی و اینترنت به صورت نوشتاری انجام می‏شود. مشاوره غیر حضوری، که در آن شکل ارتباط  از طریق چت ایمیل یا شبکه های اجتماعی انجام می‏شود، به مشتری و درمانگر این فرصت را می‏دهد که به ارتباط خود توجه بیشتری داشته باشند و قبل از بیان صحبت‏هایشان، درباره افکار و احساسات خود تأمل کنند. این ممکن است یک راه ارتباطی مناسب برای درمان پذیرهای باشد که در بیان حرف‏های خود مشکل دارند. همچنین ممکن است مشتریان در این محیط بتوانند ارتباط موثرتری برقرار کنند زیرا تحت تأثیر شرایط غیر کلامی درمانگر قرار نمی‏گیرند.

اینترنت و مشاوره غیر حضوری

مشاوره غیر حضوری  مبتنی بر اینترنت به واسطه پیشرفت‏های که در این صنعت رخ داده است به صورت روز افزون در حال گسترش است.  اینترنت صرفا جهت چت کردن، دیدن فیلم و تصاویر و سرگرمی نیست. اینترنت دسترسی به ارتباط با ایمیل، اتاق‏های گفتگو و خدمات پیام رسانی فوری را سهل کرده است، ولی علاوه بر آن به بسیاری از افراد نیز در دستیابی به اطلاعات در مورد سلامت روان از جمله مشخصات بیماری‏ها، داروهای درمانی و درمان بیمار کمک می‏کند. مشاوره از طریق اینترنت نیز مانند سایر روش‏های مشاوره مشکلات خاص خود همچنین برخی از مزایای منحصر به فرد را برای درمان‏پذیر و درمانگر ایجاد می‏کند. بدین ترتیب، هم پزشکان بهداشت روان و هم افرادی که مایل به انجام چنین خدماتی هستند باید از مزایا و مشکلات این روش درمانی آگاهی پیدا کنند.

برای استفاده از مشاوره غیرحضوری خانم فرشته بابایی کارشناس ارشد مشاوره و روانشناسی می‌توانید به سایت www.mojezehpcc.ir مراجعه کرده و یا با شماره ۰۹۰۵۱۵۵۸۰۱۵ تماس بگیرید.

همپنین می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و استفاده از مشاوره ها و مطالب گروه روانشناسی معجزه به کانال ما در تلگرام به آدرس mojezehpcc  مراجعه فرمایید.

دیدگاهی بنویسید