آزمون‌های روانشناختی

امروزه به دلیل پیشرفت شگرف در علم روانشناسی و همچنین بروز بیشتر بیماری‌ها و اختلالات روانی، دانشمندان دست به ابداعات بیشتری زده و روان انسان را مورد بررسی بیشتری قرار داده و به تبع آن روش‌های جدید نیز برای تشخیص و درمان این مشکلات به وجود آورده و در پی درمان این اختلالات هستند. یکی از این راه‌های تشخیصی و پیشگیرانه آزمون‌های روانشناختی شخصیت است.

آزمون‌های روانشناختی شخصیت چیست؟

در‌حقیقت این آزمون‌ها ابزاری است که برای شناخت و ارزیابی شخصیت انسان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

آزمون‌های روانشناختی شخصیت آزمون‌هایی است طراحی شده برای سنجش خصوصیات و صفات منحصر به فرد اشخاص و همچنین این آزمون‌ها عکس العمل‌های متفاوت افراد را در مواجه با موقعیت‌های مختلف مورد بررسی قرار می‌دهد.

در‌واقع شخصیت چیزی است که هرروز به صورت غیر رسمی و غیر علمی مورد ارزیابی و سنجش و توصیف قرار می‌گیرد.

به عنوان مثال زمانی که در مورد خود یا دیگران صحبت می‌کنیم با این کار به خصوصیات و صفات مختلف یک شخصیت اشاره می‌کنیم و با این کار شخصیت مورد نظر را مورد سنجش قرار می‌دهیم لیکن زمانی که این کار توسط روانشناسان صورت می‌گیرد کاملا به صورت سیستماتیک و علمی عمل می‌شود.

انواع آزمون‌های روانشناختی شخصیت عبارتند از:

  • آزمون‌های خود اظهاری
  • آزمون‌های فرافک

 

اهمیت آزمون‌های روانشناختی شخصیت:

در‌واقع انجام این آزمون‌ها برای مدیریت افراد یا شناخت و درک بهتر از شخصیت خود مفید بوده و از این لحاظ حائز اهمیت است.

با انجام این آزمونها می‌توانیم راهی برای تفکیک و طبقه بندی صفات و ویژگی‌های شخصیت خود پیدا کرده و از خصوصیاتی در شخصیت خود آگاه شویم که شاید تا قبل از آزمون از آن‌ها آگاه نبوده و با انجام این آزمون‌ها است که به وجود این خصوصیات پی می‌بریم.

با داشتن این اطلاعات طبقه بندی شده از صفات و ویژگی‌های شخصیتی خود و دیگران می‌توانیم پی ببریم که افراد در مقابل چه چیز‌هایی از خود واکنش سهل یا سخت نشان می‌دهند.

کاربرد‌های آزمون‌های روانشناختی شخصیت و هوش:

از این آزمون‌ها می‌توان در موارد زیر استفاده کرد:

  • برای تشخیص بالینی
  • تشخیص مداخلات درمانی
  • کمک به پیش‌بینی نحوه واکنش اشخاص در شرایط متفاوت
  • شناخت و درک بهتر از خود
  • جهت تشخیص بهتر افراد در استخدام ارگان‌ها و شرکت‌ها

این آزمون‌های روانشناختی شخصیت می‌توانند برای خود اندیشی و درک بهتر از خود جهت قرار گرفتن در شغل مناسب و مشخص استفاده شده و همچنین برای تعامل بهتر با دیگران نیز مفید بوده و مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نتیجه‌گیری:

در این مختصر مبحث ابتدا آزمون‌های روانشناختی شخصیت و هوش را تعریف کرده و سپس به انواع و دلایل اهمیت این آزمون پرداخته و مواد کاربرد  آن را ذکر کردیم بله چنانچه از مطالب فوق استنباط می‌شود .این آزمون را باید آزمونی پر اهمیت دانست که در موارد متعددی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

شما مخاطبین عزیز برای انجام آنلاین این آزمون‌های شخصیتی می‌توانید به سایت www.mojezehpcc.ir مراجعه کرده و این آزمونهای هوش و شخصیتی را به صورت آنلاین انجام دهید.

سایت مذکور زیر نظر خانم فرشته بابایی کارشناس ارشد مشاوره و روانشناسی است که انواع آزمون‌های روانشناسی را به صورت آنلاین در سایت فوق ارائه می‌دهند.

 

 

دیدگاهی بنویسید